About
Contact Us
USA Ultimate Staff
Youth Division
College Division
Club Division
Masters Division
Beach Division
USA Ultimate Affiliates
State-Based Organizations
Board of Directors
Where to Play
About Ultimate
Rules of Ultimate
Spirit of the Game
About USA Ultimate
Annual Report (2018)
Volunteer Opportunities
Hall of Fame
Governance
Bylaws (2014)
Suspensions
Strategic Plan
Equity and Diversity
News
USA Ultimate Mobile App
iOS
Android
Rankings
College Men's
College Women's
TCT Men's
TCT Mixed
TCT Women's
College News
Triple Crown Tour News
Beach News
Youth News
National Teams News
Videos
Events
Tournament Calendar
League Calendar
Event Archives ('79-'19)
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Competition
Youth Division
Youth Guidelines
College Division
College Eligibility
College Guidelines
College Resources
Club Division (Triple Crown Tour)
TCT Guidelines
U.S. Open Club Championships
Masters Division
Masters Guidelines
Beach Division
Beach Guidelines
USA Ultimate National Teams
Skills Challenge App Program
Programs
Affiliates
Benefits
Grants
Apply
FAQ
Camps
Chaperones
Youth Safety
Coaching
Coaching Development Program
Athlete Protection
Event Sanctioning & Insurance
Tournament Sanctioning
League Sanctioning
Practice Insurance
Girls' Ultimate Movement (GUM)
Learn to Play
Coach & Organizer Convention
New Start Grant Kits
Organizer Resources
Bid to Host USA Ultimate Events
Tournament Director's Certification Program
Youth & Education Resources
Women's Development
College Development
Parent Resources
Rules & Officiating
Rules
Observer Certification Program
Disc Standards
State-Based Organizations
Membership
Benefits & Value
Gift Certificates
Membership Levels
Play It Forward
Registration Forms: Waiver & Medical Authorization
Signature Series Disc
Login
Member Account
Home
>
2017 Utah HS Mixed State Championship
>
Schedules & Standings
High School - Mixed
Go back
Refreshing Standings and Event data...
Pool Play
Championship Brackets
Consolation Brackets
Pool A
Team
W - L
Tie
West HS Krakens Mixed A* (1)
3 - 0
West HS Krakens Mixed B* (8)
2 - 1
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
1 - 2
Judge Memorial HS (13)
0 - 3
Pool B
Team
W - L
Tie
Lone Peak (2)
3 - 0
Lone Peak (C) (7)
2 - 1
Skyridge (11)
1 - 2
Copper Hills (B) (14)
0 - 3
Pool C
Team
W - L
Tie
Timpview High School (3)
3 - 0
Jordan (6)
2 - 1
Green Canyon (15)
1 - 2
Westlake High School (10)
0 - 3
Pool D
Team
W - L
Tie
Copper Hills (5)
3 - 0
Lone Peak (B) (4)
2 - 1
Sky View High School (9)
1 - 2
Copper Hills (C) (16)
0 - 3
Pool A Schedule & Scores
Date
Time
Field
Team 1
Team 2
Score
Status
Options
Fri 11/10
12:30 PM
1
West HS Krakens Mixed A* (1)
West HS Krakens Mixed B* (8)
13
-
1
Final
Match Report
Fri 11/10
12:30 PM
2
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
Judge Memorial HS (13)
13
-
4
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
1
West HS Krakens Mixed A* (1)
Judge Memorial HS (13)
13
-
0
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
2
West HS Krakens Mixed B* (8)
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
12
-
9
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
1
West HS Krakens Mixed A* (1)
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
13
-
1
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
2
West HS Krakens Mixed B* (8)
Judge Memorial HS (13)
13
-
3
Final
Match Report
Pool B Schedule & Scores
Date
Time
Field
Team 1
Team 2
Score
Status
Options
Fri 11/10
12:30 PM
3
Lone Peak (2)
Lone Peak (C) (7)
13
-
2
Final
Match Report
Fri 11/10
12:30 PM
4
Skyridge (11)
Copper Hills (B) (14)
13
-
7
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
3
Lone Peak (2)
Copper Hills (B) (14)
13
-
0
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
4
Lone Peak (C) (7)
Skyridge (11)
12
-
10
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
3
Lone Peak (2)
Skyridge (11)
13
-
2
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
4
Lone Peak (C) (7)
Copper Hills (B) (14)
13
-
2
Final
Match Report
Pool C Schedule & Scores
Date
Time
Field
Team 1
Team 2
Score
Status
Options
Fri 11/10
12:30 PM
5
Timpview High School (3)
Jordan (6)
13
-
3
Final
Match Report
Fri 11/10
12:30 PM
6
Westlake High School (10)
Green Canyon (15)
8
-
9
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
5
Timpview High School (3)
Green Canyon (15)
13
-
4
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
6
Jordan (6)
Westlake High School (10)
10
-
7
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
5
Timpview High School (3)
Westlake High School (10)
13
-
0
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
6
Jordan (6)
Green Canyon (15)
13
-
0
Final
Match Report
Pool D Schedule & Scores
Date
Time
Field
Team 1
Team 2
Score
Status
Options
Fri 11/10
12:30 PM
7
Lone Peak (B) (4)
Copper Hills (5)
11
-
12
Final
Match Report
Fri 11/10
12:30 PM
8
Sky View High School (9)
Copper Hills (C) (16)
13
-
1
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
7
Lone Peak (B) (4)
Copper Hills (C) (16)
13
-
3
Final
Match Report
Fri 11/10
2:00 PM
8
Copper Hills (5)
Sky View High School (9)
10
-
8
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
7
Lone Peak (B) (4)
Sky View High School (9)
13
-
0
Final
Match Report
Fri 11/10
3:30 PM
8
Copper Hills (5)
Copper Hills (C) (16)
13
-
0
Final
Match Report
1st Place
1st/2nd Place
G1
15
West HS Krakens Mixed A* (1)
7
Lone Peak (2)
1
Final
11/11/2017 3:00 PM
1st Semifinals
G1
15
West HS Krakens Mixed A* (1)
3
Jordan (6)
1
Final
11/11/2017 1:00 PM
G2
13
Timpview High School (3)
14
Lone Peak (2)
2
Final
11/11/2017 1:00 PM
1st Quarters
G1
15
West HS Krakens Mixed A* (1)
2
Lone Peak (C) (7)
1
Final
11/11/2017 11:00 AM
G2
10
Copper Hills (5)
14
Jordan (6)
3
Final
11/11/2017 11:00 AM
G3
15
Timpview High School (3)
12
Lone Peak (B) (4)
4
Final
11/11/2017 11:00 AM
G4
15
Lone Peak (2)
0
Sky View High School (9)
2
Final
11/11/2017 11:00 AM
1st Prequarters
G2
15
Lone Peak (C) (7)
8
Green Canyon (15)
1
Final
11/11/2017 9:00 AM
G4
15
Jordan (6)
11
Skyridge (11)
3
Final
TBA
G6
3
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
15
Lone Peak (B) (4)
4
Final
TBA
G8
11
Sky View High School (9)
8
West HS Krakens Mixed B* (8)
2
Final
11/11/2017 9:00 AM
3rd Place
3rd/4th Place
G1
0
Jordan (6)
1
Timpview High School (3)
2
Final
11/11/2017 3:00 PM
5th Place
5th/6th Place
G1
10
Copper Hills (5)
15
Lone Peak (B) (4)
3
Final
11/11/2017 3:00 PM
5th Semifinals
G1
4
Lone Peak (C) (7)
15
Copper Hills (5)
3
Final
11/11/2017 1:00 PM
G2
15
Lone Peak (B) (4)
1
Sky View High School (9)
4
Final
11/11/2017 1:00 PM
7th Place
7th/8th Place
G1
13
Lone Peak (C) (7)
11
Sky View High School (9)
4
Final
11/11/2017 3:00 PM
9th Place
9th/10th Place
G1
F
Skyridge (11)
W
Westlake High School (10)
5
Final
11/11/2017 3:00 PM
9th Semifinals
G1
5
Judge Memorial HS (13)
8
Skyridge (11)
5
Final
11/11/2017 1:00 PM
G2
13
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
14
Westlake High School (10)
6
Final
11/11/2017 1:00 PM
9th Quarters
G1
10
Judge Memorial HS (13)
9
Green Canyon (15)
5
Final
11/11/2017 11:00 AM
G2
2
Copper Hills (C) (16)
15
Skyridge (11)
7
Final
11/11/2017 11:00 AM
G3
4
Copper Hills (B) (14)
15
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
8
Final
11/11/2017 11:00 AM
G4
11
Westlake High School (10)
10
West HS Krakens Mixed B* (8)
6
Final
11/11/2017 11:00 AM
11th Place
11th/12th Place
G1
10
Judge Memorial HS (13)
15
Karl G. Maeser Preparatory Academy (12)
6
Final
11/11/2017 3:00 PM
13th Place
13/14th Place
G1
8
Green Canyon (15)
13
West HS Krakens Mixed B* (8)
7
Final
11/11/2017 3:00 PM
13th Semifinals
G1
15
Green Canyon (15)
9
Copper Hills (C) (16)
7
Final
11/11/2017 1:00 PM
G2
0
Copper Hills (B) (14)
15
West HS Krakens Mixed B* (8)
8
Final
11/11/2017 1:00 PM
15th Place
15th/16th Place
G1
5
Copper Hills (C) (16)
15
Copper Hills (B) (14)
8
Final
11/11/2017 3:00 PM